Elektromanyetik Debimetreler

Elektromanyetik Debimetreler

Elektromanyetik Debimetreler

Elektromanyetik Debimetreler

Akış hatlarından geçen debi miktarının gözlenmesine imkan veren mekanik ve elektronik debimetre modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mekanik debimetreler akışın ölçeklendirilmiş özel bir tüp içerisinden geçirilerek şamandırayı kaldırması prensibi ile çalışır.

Elektronik debimetrelerde ultrasonik dalgalar ile akışın analizi veya iletken sıvılar için elektromanyetik okuma en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Elektromanyetik debimetreler, iletken sıvıların akışlarının ölçülmesinde kullanılan bir ölçüm metodudur. Elektromanyetik debimetre ölçümleri hacimsel olarak; L/s., L/dk., L/sa., m³/sn., m³/dk, m³/sa. cinsinden yapılır. Elektromanyetik debimetreler, Faraday’ın İndüksiyon Kanunu’na göre çalışır. Elektromanyetik debimetreler akışkanın iletken olması şartı ile debi ölçümünde en çok tercih edilen ürünlerdendir. İç yapısında oynar parçanın bulunmaması iç kaplamanın akışkanın aşındıramayacağı malzemeden seçilebilmesi, basınç kaybına sebebiyet vermemesi ve mükemmel bir performans göstermesi nedeniyle bir çok alanda tercih edilmektedir. Elektromanyetik debimetreler anlık ve toplam geçen akış miktarının gösterirler ve buna bağlı olarak da elektriksel sinyal üreterek otomasyon sistemine veya mevcut prosese debi bilgisini aktarırlar.

Avantajları:

Ekonomiktir
Devreye alması kolaydır.
Şifreli menü