Kontrol Vanaları

Kontrol Vanaları

Kontrol Vanaları

Kontrol Vanaları

Hidrolik Kontrol Vanaları; boru hattı içerisindeki Hidrolik Enerjiyi kullanarak regülasyon yapabilen vanalardır.

Vanalar, harici bir enerjiye ihtiyaç duymadığı için, elektrik bulunmayan arazilerde kolaylıkla kullanılabilir.

Ayrıca, yüksek kavitasyon direnci bulunduğu için klape yarı açık konumlarda çalışabilmekte ve farklı uygulamalara özel regülasyon imkanı sağlamaktadır.


Selonoid Kontrol

Selonoid Kontrol Vanaları, elektrik kullanarak açma-kapama yapan vanalardır ve şebekede su yönetimi gerçekleştirmekte oldukça önem taşır.

Selenoidi aktive eden sinyal; zamanlayıcı, kontrolör, basınç, seviye veya debi sensörü vasıtasıyla gönderilebilir.

Elektronik Kontrol

Elektronik Kontrol Vanaları, B.E. Kontrolör ile çalışmakta olup, sistemdeki herhangi bir değişkenin dijital ortamda kontrol edilmesini sağlar. Bu değişken, basınç, debi, seviye, sıcaklık, arsenik oranı veya tuzluluk oranı olabilir.

24 VDC 10 dijital girişe ve 6 relay çıkışına sahip kontrolör, PC veya SCADA ile RTU bağlantısı kurabilir. Bu sayede, verilerin merkezi bilgisayardan izlenmesine, kontrolör ayarlarının merkezi bilgisayardan değiştirilmesine ve vana açıklık oranının görülebilmesine olanak tanır.

0-5V, 0-10V, 0-20mA ve 4-20mA gibi geniş analog giriş alternatifleri bulunan kontrolör, sektördeki standart sensör transmitörleri ile uyumlu olup, aldığı veriler ışığında vanaya aç/kapa komutunu gönderebilir.

Anma Çapı: DN40-900

Anma Basıncı: PN10-40

L Boyu Standardı:

Gövde Malzeme Alternatifleri:

Sfero Döküm

Karbon Çelik

Paslanmaz Çelik

Nikel Alüminyum Bronz

Flanş Alternatifleri:

EN 1092/2

BS 4504

BS10E

ANSI

Basınç Düşürücü

Su dağıtım şebekelerinde hidrolik dengenin kurulması, sistem verimi için oldukça önemlidir.

Basınç Düşürücü Vanaları, yüksek giriş basıncını, talep edilen sabit çıkış basıncına düşürerek bu verimin yükselmesini sağlayan vanalardır.

Bu vanalar, şebeke verimi üzerinde oldukça etkili olduğu gibi, su şebekelerinde en çok kullanılan kontrol vanalarıdır.

Oransal Basınç Düşürücü

Su dağıtım şebekelerinde hidrolik dengenin kurulması, sistem verimi için oldukça önemlidir.

Oransal Basınç Düşürücü Vana, yüksek giriş basıncını oransal olarak düşürerek bu dengenin kurulmasına yardımcı olur.

Basınç Sabitleme & Relief

Basınç Sabitleme / Relief Vanaları, su dağıtım şebekelerini ve pompa istasyonlarını iki aşırı duruma karşı korur:

1. Hatta paralel olarak monte edildiğinde, aşırı basıncı tahliye ederek şebekeyi korur.

2. Hat üzerinde yerleştirildiğinde, minimum giriş basıncını koruyarak farklı basınç bölgelerini önemine göre sınıflandırır, boru hattının boşalmasını önler ve pompaya aşırı yük binmesine engel olur.

Hızlı Tahliye (Quick Relief)

Hızlı Tahliye (Quick Relief) Vanaları, şebekede oluşan ani basınç yükselmelerinde hızlı bir şekilde açılarak aşırı basıncı tahliye eder ve şebekeyi korur.

Ürün, basınç yükselmesinde tam olarak açılıp, sistem değerleri normal seviyeye indiğinde sızdırmaz bir şekilde kapanır.

Darbe Önleme

Pompanın ani kapanması, basıncın aniden düşmesine ve su kütlesinin hatta yol almaya devam etmesine yol açar.

Fakat bir süre sonra bu kütle devinimini kaybederek pompaya doğru geri döner ve hızı 4 Mach’a (Deniz seviyesinde, 1atm basınçta ve 10°C hava sıcaklığında 1 Mach=1.226,5 km/sa) kadar ulaşabilen bir basınç dalgası yaratır.

Böyle bir darbeyi önlemek için önceden tedbir alınması gerekir.

Darbe Önleme Vanaları, pompa kapanmasının yarattığı basınç düşümünü hissederek açılır. Böylece darbe pompaya ulaşmadan önce vana açık konuma gelir. Basınç dalgası vanaya ulaştığında ise şebekeden tahliye edilerek sistem korunur.

Pompa Kontrol (Aktif Çekvalf)

Pompa Kontrol Vanaları, pompa başlatma ve kapatma sonucu oluşan ani debi değişimlerini önleyerek pompa, boru hattı ve diğer sistem elemanlarını korur.

“Aktif Çekvalf” özelliği ise, darbenin oluşturacağı zararları önlemek yerine, şebekede darbe oluşumunu önleyen bir özelliktir.

Pompa Kontrol & Basınç Sabitleme

Pompa Kontrol & Basınç Sabitleme Vanaları, pompa başlatma ve kapatma sonucu oluşan ani debi değişimlerini önleyerek pompa, boru hattı ve diğer sistem elemanlarını korur.

“Aktif Çekvalf” özelliği ise, darbenin oluşturacağı zararları önlemek yerine, şebekede darbe oluşumunu önleyen bir özelliktir.

Ayrıca ürün, değişken debiye bakmaksızın minimum pompa çıkış basıncını sabit tutar.

Yatay Flatörlü Seviye Kontrol

Yatay Flatörlü Kontrol Vanaları, değişken debiye bakmaksızın depo seviyesini sabit bir değerde tutar.

Ürün, hidrolik kontrol vanaları ile mekanik flatörlü vanaların özelliklerini tek bir vanada birleştirir.

Flatör ile vanayı birbirinden sökmek ve takmak oldukça kolaydır. Bu sayede mekanik flatörlü vanalarda oluşan bakım ve montaj sorunları Kontrol Vanalarında bulunmaz. Flatör ile vanayı birbirinden ayırarak farklı noktalara monte etmek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlar.

Dikey Flatörlü Seviye Kontrol

Dikey Flatörlü Seviye Kontrol Vanaları, değişken debiye bakmaksızın depo su seviyesi belirtilen minimum seviyeye ulaştığında tam açılan, seviye belirtilen maksimum seviyeye ulaştığı zaman ise sızdırmaz olarak kapanan kontrol vanalarıdır.

Flatör ile vanayı birbirinden sökmek ve takmak oldukça kolaydır. Bu sayede mekanik flatörlü vanalarda oluşan bakım ve montaj sorunları Seviye Kontrol Vanalarında bulunmaz. Flatör ile vanayı birbirinden ayırarak farklı noktalara monte etmek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlar.

Debi Kontrol

Sayaç, pompa gibi dağıtım ekipmanlarının çalışma kapasitelerini aşacak debi değerlerine maruz kalmaması için birçok sistem Debi Kontrol Vanası kullanmaktadır.

Ürün, talep veya giriş/çıkış basıncındaki oynamalara bakmaksızın, sistem debisini ayarlanmış maksimum debi değerinde sabit tutar.

Boru Patlama Kontrol


Boru Patlama Kontrol Vanaları, sistemdeki bir ekipmanın bozulması veya boru hattının patlaması sonucu oluşabilecek zararları, su kaybını ve toprak erozyonunu önler.

Ürün, ayar değerinin üzerindeki debiyi ve çıkış basıncındaki azalmayı hissederek sızdırmaz bir şekilde kapanır. Vanayı tekrar açmak için ürünün manüel olarak resetlenmesi gerekmektedir.

Açma & Kapatma Hız Kontrollü Çekvalf

Standart çekvalfler, debinin yüksek olduğu durumlarda çok hızlı bir şekilde açılıp kapanırlar ve bu nedenle, sistemde darbe oluşturma olasılıkları oldukça yüksektir.

Hız Kontrollü Çekvalfleri, böyle bir durumun oluşmasına engel olur.

Ürün, vana diferansiyel basıncını klapeye ve üst kontrol haznesine aynı anda uygulayarak çekvalfin açma ve kapama hızını kontrol eder ve darbe oluşumunu engeller.

Açılma ve kapanma hızları, sahada değiştirilebilmekte olup projeye özel hızlar tanımlanabilir.